Produkty kosmetyczne z zasady mają mieć korzystny wpływ na organizm człowieka. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania kosmetyku należy bezwzględnie wyeliminować z jego składu substancje, które mogłyby zagrozić zdrowiu użytkownika.
Spis Treści
Podstawa prawna
Cytując art. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 1223/2009/UE, dotyczącego warunków, jakie musi spełniać produkt kosmetyczny, aby został wprowadzony na rynek, produkt kosmetyczny oznacza: „Każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała„.
Rozporządzenie jako osobę odpowiedzialną za zgodność nowego produktu z jego zapisami ustanawia producenta, dystrybutora lub importera. Jest to każda osoba fizyczna lub prawna, która wytwarza produkt, zleca jego zaprojektowanie, wytworzenie i wprowadza go do obrotu pod nazwą własną lub znakiem towarowym. Powyższa osoba została zobligowana do następujących kwestii:
- sprawdzenia bezpieczeństwa użytkowania produktu;
- zapewnienia składu zgodnego z aktualnymi ograniczeniami i wyłączeniami;
- skompletowania dokumentacji produktu, w tym raportu bezpieczeństwa;
- wytworzenia produktu zgodnie z zasadami GMP, czyli dobrą praktyką produkcji, która ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi;
- zgłoszenia kosmetyku do CPNP – europejskiej internetowej bazy produktów kosmetycznych;
- zapewnienia jego prawidłowego, widocznego i czytelnego oznakowania, w odpowiednim języku;
- zapewnienia prawdziwych i rzetelnie zadeklarowanych właściwości kosmetyku, które pozwolą konsumentowi na podjęcie świadomej decyzji co do jego zakupu;
- przestrzegania zakazu testowania na zwierzętach produktów gotowych, jak i poszczególnych składników użytych do jego produkcji;
- zapewnienia dostępności do informacji o składzie i przypadkach zachorowań po użyciu produktu;
- zgłaszania odpowiednim organom informacji o wystąpieniu ciężkich działań niepożądanych po użyciu produktu;
- zapewnienia dostępu organom kontroli (Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Handlowej) do wymaganych informacji i dokumentacji.
Bezpieczeństwo produktu
Ocena bezpieczeństwa kosmetyku dokonywana jest przez Safety Assessora, czyli wykwalifikowanego eksperta. Nadzór nad zgodnością kosmetyków z przepisami prawa w Polsce sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Aby produkt był bezpieczny konieczne jest udokumentowanie wykonania szeregu badań i testów. Są to m. in. testy fizykochemiczne, mikrobiologiczne, dermatologiczne.
Dodatkowo wykonuje się testy kompatybilności masy z opakowaniem, testy samego opakowania produktu, etykiety. Nie bez znaczenia jest także potwierdzenie właściwości nowego produktu. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymienionych powyżej wymagań można uzyskać zgodę na wprowadzenie kosmetyku do obrotu.
Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl |