Zwykły ubytek, a może leczenie kanałowe? Leczenie próchnicy zębów

Zwykły ubytek, a może leczenie kanałowe? Leczenie próchnicy zębów

Aktualności

Zęby każdego dnia narażone są na próchnicę. Aby ją usunąć, czasami wystarczy zwykła plomba. Innym razem może być jednak konieczne leczenie kanałowe.

Próchnica zębów to choroba bakteryjna, która dotyka tkanek twardych zęba. Wywoływana jest przez bakterie bytujące w płytce nazębnej, które mnożą się w wyniku metabolizmu cukrów. Czasami próchnica jest widoczna od razu jako ciemne plamki na szkliwie zębów. W niektórych przypadkach wykryć może ją tylko dentysta podczas badania stomatologicznego.

Aby wyleczyć próchnicę, należy udać się do gabinetu stomatologicznego – zwlekanie z wizytą może tylko pogorszyć sytuację. Jaką metodę leczenie zmian może zaproponować nam wtedy stomatolog?

W tym artykule odpowiadamy na pytania:

  • W jaki sposób leczy się próchnicę zębów?
  • Czy wystarczy tylko zwykła plomba, a może stomatolog będzie musiał wykonać bardziej złożony zabieg, czyli leczenie kanałowe?
  • Czy w przypadku próchnicy lepiej udać się do gabinetu posiadającego umowę z NFZ, a może prywatnie?

Jak przebiega leczenie próchnicy zębów?

Gdy ząb jest zaatakowany przez próchnicę, jedyną możliwością jego leczenia jest obecnie usunięcie zmiany. Takimi czynnościami zajmuje się stomatologia zachowawcza.

Chociaż często można usłyszeć o specjalnych preparatach czy zabiegach, które mają na celu wyleczenie próchnicy przez demineralizację szkliwa, to jednak nadal nie są one na tyle skuteczne, by móc wkroczyć do gabinetów stomatologicznych.

Leczenie próchnicy odbywać się może zatem na gruncie dwóch specjalności stomatologicznych, a mianowicie są to:

  • plombowanie zębów – stosowanie uzupełnień
  • endodoncja – leczenie kanałowe

Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwie dziedziny stomatologii?

Leczenie próchnicy – plombowanie zębów

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się leczeniem płytkich ubytków w zębach. Główną metodą leczenia wykorzystywaną w tym przypadku jest usunięcie zmiany i zaplombowanie zęba. Cały zabieg wykonuje się najczęściej podczas jednej wizyty w gabinecie.

Aktualnie każdy dobry gabinet stomatologiczny może zaproponować swoim pacjentom skorzystanie z leczenia z wykorzystaniem bardzo trwałych, identycznych ze szkliwem zębowym uzupełnień światłoutwardzalnych.

Stomatolog przeprowadza zabieg w znieczuleniu, dlatego też pacjent nie odczuwa żądnych dolegliwości bólowych. Można zastosować znieczulenia standardowe z użyciem strzykawki, ale także nowocześniejsze znieczulenia komputerowe The Wand.

Leczenie próchnicy – leczenie kanałowe

Jeśli jednak okaże się, że próchnica jest na tyle głęboka, że spowodowała ona infekcję miazgi zębowej, wówczas jedyną możliwością leczenia, jaką zaproponuje stomatolog, będzie leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne polega na usunięciu miazgi zębowej wraz z nerwami z wnętrza zęba, a następnie uzupełnieniu go odpowiednim materiałem – płynna gutaperką. Cały zabieg odbywa się najczęściej etapami – w ciągu dwóch wizyt, ale w niektórych gabinetach dentysta może zaproponować także leczenie kanałowe w trakcie jednego spotkania.

Aby leczenie kanałowe zęba było w pełni skuteczne, konieczne jest także wykonanie zdjęć RTG przed, a także pod koniec leczenia – w ten sposób stomatolog może uzyskać dokładny obraz kanałów zęba. W prywatnych gabinetach stosuje się także innego rodzaju sprzęt, na przykład dokładne narzędzia maszynowe, endometry do pomiaru długości kanałów oraz mikroskopy stomatologiczne.

Po zakończeniu leczenia ząb jest martwy, ale nadal może one pełnić swoją funkcję. Profesjonalnie przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala na uniknięcie potrzeby ekstrakcji, czyli usunięcia zęba.

Leczenie próchnicy – na NFZ czy prywatnie?

Chociaż dentysta może przyjąć nas na NFZ i zaproponować nam leczenie próchnicy, to jednak warto wskazać, że stosowane są wtedy gorszej jakości materiały. Warto też wskazać, że leczenie kanałowe na NFZ dla osób dorosłych dostępne jest tylko dla zębów od 1 do 3.

Właśnie dlatego leczenie próchnicy, w tym także leczenie kanałowe warto wykonać prywatnie – to gwarancja skutecznych efektów!

Artykuł powstał we współpracy z kliniką Arte Clinic z Gliwic.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments